574575-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Läkemedel 4-Klövern
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedel 4-Klövern
BeskrivningDenna upphandling avser 4-Klöverns behov av läkemedel. Med detta avses läkemedel som rekvireras av sjukvårdspersonal inom region och kommun eller hos privata vårdgivare med vilka regionen har avtal och där regionen har betalningsansvaret.
Intern identifierareUPPH2024-00289
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Administrativa föreskrifter
BeskrivningDenna upphandling avser 4-Klöverregionens behov av läkemedel. Med detta avses läkemedel som rekvireras av sjukvårdspersonal inom region och kommun eller hos privata vårdgivaremed vilka regionen har avtal och där regionen har betalningsansvaret.
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Mall för upphandlingskontrakt
BeskrivningLeverantören åtar sig till Fyrklöverregionens förvaltningar, kommuner eller hos privata vårdgivare med vilka regionerna har avtal med samt betalningsansvar för, leverera läkemedel i enlighet med detta avtal och de upphandlingsdokument som legat till grund för upphandlingen samt enligt de villkor som framgår av antaget anbud.
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel