Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: 2022/00021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med upphandlingen är att få ett nytt verksamhetsstöd som hjälper verksamheten att på ett strukturerat och effektivt sätt förvalta fastigheter och byggnader. Att samla all information om ett objekt på ett och samma ställe skapar överblick, kontroll och ordning och reda.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett fastighetssystem som minst stöder processerna för:
Administrativ förvaltning
Ärende-/dokumenthantering
Teknisk Förvaltning
Ekonomisk Förvaltning
Lokalvårdshantering
Samt:
Helhetsåtagande för införandeprojekt
Support och underhåll
Utbildning