2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Arkitekt bygg
Beskrivning: Eksjö kommun genomför en samordnad upphandling tillsammans med kommuner och bolag listade nedan. Upphandlingen avser ramavtal avseende arkitekttjänster kopplat till nybyggnad, tillbyggnad och ombyggnad. Leverantörens konsulter kommer utreda och planera uppdrag med inriktning på kommunala byggnader Ingående kommuner och kommunala bolag Aneby kommun Eksjö kommun Sävsjö kommun Nässjö kommun Eksjö Kommunfastigheter AB Eksjö Energi AB med dotterbolag Sävebo AB Sävsjö skyttecenter Ekonomisk förening AB Sävsjö Industribyggnader
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001