Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Våtrumsrenoveringar - RFI
Referensnummer: RFI 2022_1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyresbostäders nuvarande avtal går ut i februari 2023, och vi har för avsikt att upphandla nytt avtal. Inför det skulle vi uppskatta er återkoppling på två frågor!
Stort tack på förhand till er som (senast 25/10) kommer att bidra med era kommentarer!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211310 Byggnation av badrum, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyresbostäder i Norrköping AB har för avsikt att samla in information inför en kommande upphandling av ramavtal avseende våtrumsrenovering.
Hyresbostäders tidigare avtal för våtrumsrenovering har omfattat renoveringar av styckebadrum, uppdelade på mindre och större badrum. Ersättning har varit per badrum, med viss reglering för ÄTA-poster. Det tidigare avtalet har också omfattat renovering av stammar (de stammar som har upptäckts akut, t ex i samband med ett avropat styckebadrum), alltså hela stammen i ett hus med då alla tillhörande badrum.