575087-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsansvarig Arbetsmiljö till MAXIMA
Referensnummer: 23/01603
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är ett ramavtal som gäller Funktionsansvarig Arbetsmiljö till programmet.
Funktionsansvariges huvudsakliga arbetsuppgift är att säkerställa att programmet uppfyller arbetsmiljölagen samt Arbetsmiljöverkets tillämpliga föreskrifter och förordningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
I arbetsuppgifterna ingår att:
Vara programmets byggarbetsmiljösamordnare Bas-P och Bas-U
Samordna planeringen och projekteringen med avseende på arbetsmiljön mellan programmets projekt och externa projektörer
Säkerställa att erforderliga arbetsmiljöplaner upprättas innan byggarbetsplatser etableras
Säkerställa att erforderlig dokumentation enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter sammanställs och är färdigställda innan arbetena avslutats.
Upprätta, underhålla och utveckla styrande dokument.
Delta i programmets strategiska arbete
Riktade utbildningar av program medlemmar.
Kontakter med VA SYD's linjeorganisation
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda.
Den konsult som offereras i anbudet ska för uppdraget kunna tillhandahållas motsvarande 100 % av en heltidstjänst. Omfattningen av uppdraget kan dock i perioder vara lägre, då beställaren inte garanterar en bestämd volym i uppdraget. Närvaro i beställarens lokaler i Malmö är viktigt för programmets framdrift och gemenskap. Hybridarbete är möjligt och beslutas i samråd. Konsulten förväntas vara tillgänglig under ordinarie arbetstid. Programmet tillhandahåller arbetsplats i beställarens lokaler i Malmö.
Konsulten kan, utöver i anbudet offererad konsult, behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder. Om så blir aktuellt så överenskommes detta i samråd mellan beställaren och konsulten
Ramavtal avses tecknas med en (1) anbudsgivare för hela uppdraget.Ramavtalstiden är maximalt 8 år.
Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 50 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider detta värde så äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.