575098-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster 2022
Referensnummer: 22RS9727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Tandtekniska tjänster för Folktandvården, Region Västernorrland. Områden som upphandlas är: Fast tandstödd protetik, Avtagbar protetik, Implantatprotetik, Bettskenor, Antipanéskena, Ortodontik apparatur samt Tjänst som underleverantör till Folktandvården Tandteknik Örnsköldsvik.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av tandtekniska tjänster. Tillverkning av specialanpassade produkter samt tjänster från tandtekniskt laboratorium.
Följande områden avses: Fast tandstödd protetikAvtagbar protetikImplantatprotetikBettskenorAntiapnéskenaOrtodontisk apparaturTjänst som underleverantör till Folktandvården Tandteknik Örnsköldsvik
Region Västernorrland Folktandvården prioriterar modern teknik. Investeringar i Scanners för digitala avtryck görs löpande.
Som leverantör av tandtekniska tjänster , till Region Västernorrland Folktandvården, ska man kunna ta emot de scannade avtrycken för framställan av tandtekniskt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33135000 Utrustning för tandreglering, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen