575118-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande reparationsarbeten och service på storköksutrustning
Referensnummer: 2022-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar beställarens löpande behov av reparationsarbeten och service på storköksmaskiner i beställarens köksverksamheter enligt kravspecifikation nedan.
Observera att denna upphandling ej avser ny-garantiservice eller inköp av storköksutrustning. Beställaren har ett separat avtal för Storköksutrustning där garantiservice ingår för nyinköpt utrustning.
Denna upphandling avser ej kyl- och frysanläggningar med eller utan centralkyla.
Inköpsvolym
Baserat på tidigare avtalsperiod uppskattar beställaren den totala inköpsvolymen per år till ca 900 000 SEK.
Takbelopp för ramavtalet är 4 800 000 SEK för den totala avtalsperioden. Om avropad volym överstiger takbeloppet upphör ramavtalet att gälla. Ramavtalet är vid en sådan uppsägning dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning, 50883000 Reparation och underhåll av cateringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen