575120-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Vägledning och rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödfunktion för brukare, beställare, finansiärer och utbildare av assistanshundar
Referensnummer: 2022/0332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312300 Vägledning och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Myndigheten för delaktighet (MFD) bjuder in till anbudsgivning i en upphandling avseende stödfunktion för brukare, beställare, finansiärer och utbildare av assistanshundar (ej ledarhundar för personer med synnedsättning).
Stödfunktionen ska underlätta matchningen mellan brukare, finansiärer och utbildare av assistanshundar. I stödfunktionen ingår bland annat ansvar för att
säkerställa att det finns kvalitetssäkrade och oberoende assistanshundsinstruktörer,lämplighetstesta hundar och förareexaminera assistanshundsekipagefölja upp assistanshundsekipage genom årsprov/funktionskontroller tillhandahålla information om godkända assistanshundsinstruktörertillhandahålla rådgivning till förare, kommuner, regioner och andra intressenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80512000 Hunddressyr, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser 1+1 år och den årliga ersättningen för uppdraget är 1 000 000 kronor.
Avtalsstart 1 januari 2023.