575197-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träd, buskar, perenner, gräs m.m.
Referensnummer: KS 2019/2386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03450000 Plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för inköp av buskar, perenner gräs m.m. enligt detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Begränsning: Sommarväxter/sommarblommor (ej perenna) ingår inte i denna upphandling.
Upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03451000 Växter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av träd, buskar, perenner gräs m.m. enligt detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tre leverantörer kommer att antas, detta under förutsättning att så många anbud är lämnade och att dessa uppfyller samtliga krav.
Genomsnittlig volym för de senaste 3 åren var ca 400 000 SEK/år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 4 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är 200 000 växter.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1+1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Staden kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större projekt.
Staden förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp (överstigande 100 000 SEK) göra separat upphandling.