Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel för storhushåll inkl. service
Referensnummer: UH-2019-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141626 Doseringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av maskindiskmedel och torkmedel mm till storhushåll, inklusive lån och service av doseringsutrustning till Vetlanda, Nässjö, Sävsjö, Eksjö och Aneby kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141626 Doseringsutrustning, 42993200 Doseringsanläggning, 42122230 Doseringspumpar, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen