Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geografiskt informationssystem, GIS
Referensnummer: 2023-42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal - Geografiskt informationssystem, GIS
Upphandlingen avser en kommunövergripande plattform för geografiskt informationssystem (GIS), i detta upphandlingsdokument benämnt "Systemet", med tillhörande tjänster i enlighet med de krav som ställs i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38220000 Geologiska prospekteringsapparater, 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen