Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV RAMAVTAL Tekniska konsulter - El, Tele, Hiss, Sol, Brand och Ljus, Lomma kommun
Referensnummer: 23/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lomma kommun avser att göra en upphandling avseende tekniska
konsulttjänster inom El-, tele-, hiss-, sol-, brand- och ljuskonsulttjänster för
utredning och projektering vid ombyggnationer, nybyggnationer samt planerat
underhåll eller delarbeten inom aktuellt område. Merparten av kommunens
byggentreprenader utförs såsom totalentreprenader.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71318100 Ljustekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen