575325-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationssamordnare (version 2)
Referensnummer: 21/01635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Informationssamordnaren ska ansvara för samordning av informationshantering i bygg/anläggningsprojekten under projektering och genomförande. Informationssamordnaren ska fungera som kontaktyta mellan projektledare, CAD/Bim-ansvariga i projekt och centrala förvaltningsenheten inom VA SYD. Syftet är att informationsleveransen från projekt till förvaltning ska ske enligt gällande krav från VA SYD. Projekt avser både nyinvesteringar, anskaffning och större underhållsprojekt.
Informationssamordnaren ska leda och samordna informationshanteringen med hänsyn till gällande krav och uppdragsspecifika behov i enlighet med kravspecifikationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315000 Byggnadsteknik, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
I uppdraget ska Informationssamordnaren:
vara kvalitetsansvarig för att samtliga handlingar följer VASYDs samtliga kravspecifikationer (exempelvis CAD-manual och manual för referensbetäckningar)
samordna och genomföra kvalitetskontroller på informationsleverans vid relationshandling samt drift- och underhållshandlingar från projekt till förvaltning
genomföra modell-samordningsmöten och ansvara för kollision-kontroll under hela projektet.
kontrollera handlingar enligt kravspecifikationen
via projektets CAD/BIM-ansvariga per disciplin ge stöd och råd för att underlätta för projektet att utföra korrekta informationsleveranser till förvaltning
distribuera mallar och övriga underlag till CAD/BIM-ansvariga.
erhålla information och instruktioner från VA Syd och distribuera vidare till projektet för att objekt och dokument ska förses med rätt metadata till förvaltningen
ansvara för att det upprättas erforderliga layouter/ritningar, där hänsyn till befintlig ritningsindelning ska tas
kalla till och hålla i CAD-samordningsmöten samt upprätta och distribuera protokoll från dessa, samt delta i övriga projekt- och produktionsmöten enligt projektets behov.
i samråd med VA SYD dokumentera avsteg från kravställning kring leveransspecifikationen
ha god förmåga att effektivt sätta sig in i VA SYDs krav, mallar och arbetssätt
stödja projektet med att använda de standarder för beteckningar av objekt och dokument som följer VA SYDs krav (ex SS-EN 81346-1, -2, -10, -12, SS-EN 61355-1)
Vid slutleverans ska Informationssamordnaren
sammanställa resultat av kvalitetskontroller med dokumenterade avvikelser från samtliga CAD/BIM-ansvariga
leverera protokoll från CAD-samordningsmöten
ansvara för att förteckning över samtliga handlingar levereras samt gallringsförteckning
säkerställa att VA SYDs informationsförvaltning får leverans av samtliga handlingar i rätt format enligt överenskommelse i projektet