Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvård med arbetshästar
Referensnummer: KSTFU/2022:25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skötsel av slåtterängar, fornparker och plockhuggning och pedagogiska insatser i tätortsnära miljöer.
I skötseln av kommunens slåtterängar ingår fagning och viss röjning på våren, slåtter under sommaren med motormanuell eller hästdragen slåtterbalk samt finputs i kanter, branta slänter och mindre ytor med lie.
Naturvård med arbetshästar som plockhuggning och pedagogiska insatser i parker eller tätortsnära skog.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03322300 Hästar, 77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen