575354-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-377 Bobergsgatan etapp 2, förberedande arbeten
Referensnummer: 18/223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkansentreprenad
Fas 1 omfattar deltagande vid projektering och framtagande av riktpris.
Fas 2 huvuddel 1 omfattar entreprenadarbeten avseende viss marksanering och byggnation av tillfällig väg samt temporära ledningar.
Fas 2 huvuddel 2 omfattar entreprenadarbeten avseende marksanering och markförstärkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112340 Marksanering, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45236000 Markanläggning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen