575370-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Audionomer
Referensnummer: HSN 2022-519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är brett och utöver utprovning av hörapparateter har hörselvården som uppdrag att genomföra diagnostiska hörselmätningar vid lasarettet, hantera barn och vuxna med medfödda hörselnedsättningar.
Beskrivning
Uppdraget avser utprovning av hörapparat av audionom. Det ska utföras i utförarens egen lokal på Gotland.
Med hörapparatsutprovning avses minst tre separata patientbesök innehållande: behovsbedömning, utprovning och uppföljning
Besvara och lämna anbud
Anbudsgivare som vill lämna anbud ska lämna det elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud. Användarnamn och lösenord erhålls genom att registrera sig som leverantör på http://www.tendsign.com/lamna-anbud
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det företagsnamn och organisationsnummer som används vid registrering i Tendsign är det som kommer att visas som anbudsgivare i upphandlingen. Det är även för det företaget som alla kontroller sker, och eventuellt avtal tecknas med. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
Det är viktigt att anbudsgivaren kontrollerar att samtliga uppgifter vid registrering av företaget, anbudsgivaren, är korrekta. Kontrollera gärna att ni konsekvent anger företagsnamn (firma) och korrekt organisationsnummer på samtliga ställen där ni ombeds registrera uppgifter.
Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, via e-post: tendsignsupport@visma.com