Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Storkökskonsult
Referensnummer: 23095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal avseende Tekniska konsulter inom området Storkökskonsult för Umeå kommun och avropsberättigade myndigheter/enheter i enlighet med förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser löpande avrop av tekniska konsulter inom området Storkökskonsult.
Uppdragen kan exempelvis omfatta:
• Ta fram en förstudie till programskedet, t.ex. ta fram en skiss i dialog med lokalplaneraren samt representanter från verksamheten.
• Vara Bas-P för hela/delar av projektet
• Projektera köket så att funktionskrav samt andra krav i regler och lagar kan uppfyllas.
• Ansvara för att ta fram erforderliga handlingar som t.ex. ritningar, beskrivningar samt föreskriva produkter till redan upphandlade leverantörer.
Inga volymer garanteras.