575406-2019 - ResultatSverige-Alvesta: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kulturfordon
Referensnummer: 19/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Kulturfordon
Allmän orientering
Alvesta kommun inbjuder till anbudsgivning gällande köp av ett (1) kulturfordon i enlighet med detta upphandlingsunderlag.
Fordonets totalkostnad exkl. optioner får ej överstiga 4,3 MSEK.
Fordonet ska drivas med biogas och ha en räckvidd om minst 50 mil per tankning.
Upphandlingen genomförs av Alvesta kommun på uppdrag av Kultur och Fritidsförvaltningen.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av upphandlingsformen öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144760 Bokbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I underlaget används omväxlande begreppen "fordon", "biblioteksfordon", "kulturfordon" och "bokbuss". Det som avses är ett fordon som främst ska fylla funktionen av en mobil biblioteksfilial men även nyttjas av andra kommunala aktörer.
Fordonets totalkostnad exkl. optioner får ej överstiga 4,3 MSEK. Beställaren förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen i de fall samtliga anbudspriser överstiger budget.
I det fall något av kraven begränsar utbudet, önskar den upphandlande myndigheten att anbudsgivare snarast möjligt informerar om detta, så att kraven eventuellt kan justeras senast en vecka innan anbudstiden går ut.
De mått som anges i upphandlingsunderlaget är ca-mått. Alvesta kommun accepterar rimliga avvikelser.
Upphandlande myndighet