57548-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenutrustning, fast och mobil.
Referensnummer: VLL 2016-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Röntgenutrustning för Bild- och funktionsmedicin Västerbotten, Västerbottens läns landsting (VLL) med därtill tillgängliga optioner till VLL enligt beskrivning i Kravspecifikation.
Totalt omfattar denna upphandling kompletta fasta- och mobila röntgenutrustningar för skelett-lungverksamheten i VLL. Omfattningen beskrivs i bilagan ”omfattning upphandling.pdf”.
Upphandlingen omfattar även installation av utrustningen, utbildning av användare, fysiker och medicintekniker samt eventuellt servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
Optionen på kompletterande utrustning skall gälla i 2 år från avtalstecknande med möjlighet att förlänga i 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tre olika utrustningstyper vilka definieras som:
1.0 Typ 1 – Primärt avsedd för skelett- och lungundersökningar,
2.0 Typ 2 – Primärt avsedd för lung- och skelettundersökningar (extremiteter),
3.0 Typ 3 – Mobil röntgenutrustning, avsedd för mobil användning.
Samtliga utrustningarna ska vara utrustade med digitala detektorer, fasta eller trådlösa.
Samtliga utrustningar skall kunna nyttja trådlösa detektorer som skall vara möjliga att samnyttja mellan utrustningarna.