575496-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsulter inom samhällsbyggnadssektorn - VA-ledningar i mark
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulter inom samhällsbyggnadssektorn - VA-ledningar i mark
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för konsulter inom samhällsbyggnadssektorn - VA-ledningar i mark. Beställaren avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet i samband med: Ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringar och dagvattenanläggningar.Samhällsplanering och plangenomförande Målet med ramavtalet är att uppnå en effektiv byggnation som långsiktigt skaskapa en hållbar VA-hantering för Karlstadsborna. Avtal avses tecknas med maximalt tre (3) leverantörer. Avrop sker i enlighet med fördelning enligt upphandlingsdokumentens Administrativa föreskrifter AUC.1. Uppskattad volym och takvolym Uppskattad volym: 10 000 000 SEK/år (Tio miljoner kronor/år) Takvolymer: 60 000 000 SEK (Sextio miljoner kronor) för hela avtalsperioden
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92981:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad