Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS V-319 DIS - Eldrivna lastbilar och entreprenadmaskiner
Referensnummer: 18/224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Norra Djurgårdsstaden avser att inrätta ett dynamiskt inköpssystem för inköp av eldrivna lastbilar och entreprenadmaskiner. Även andra beställare inom Stockholms stad kan under giltighetstiden komma att nyttja detta dynamiska inköpssystem.
Upphandlingsmodellen innebär att beställaren avropar eldrivna lastbilar och entreprenadmaskiner löpande när behov uppstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31158000 Laddningsanordningar, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144900 Elfordon, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen