2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kvarnberget 2
Beskrivning: Objektet avser rivning och ombyggnation av Kv Kvarnberget 2 i Rinkeby. Fastigheten, som är gulklassad enligt Stadsmuséet, omfattar i dagsläget 76 lägenheter vilka kommer att byggas om till 50 lägenheter i storlekar mellan 1–5 RoK med helt nya planlösningar. Ombyggnaden inkluderar även vind, källare, fasader, fönster, nytt trapphus med hiss samt åtgärder för dränering och finplanering av utemiljö. Entreprenaden ska genomföras som en totalentreprenad, med undantag för rivningsarbetena som utförs som en insprängd utförandeentreprenad. System- och bygghandlingar som ligger till grund för denna upphandling har tagits fram i ett tidigare samverkansprojekt som avbröts innan Fas 2 inleddes.
Intern identifierare: FB 2025/593
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Entreprenad
Intern identifierare: Kvarnberget 2