57567-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Upplands Väsby: Diverse trycksaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22900000 Diverse trycksaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med en leverantör för 2 olika beställare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22300000 Vykort, gratulationskort och andra trycksaker, 22458000 Måttbeställda trycksaker, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22461000 Kataloger, 22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 22900000 Diverse trycksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tryckeritjänster som t.ex. externa kopierings- och tryckeritjänster, traditionella (offsettryck) och digitala tryckeritjänster gällande exempelvis kuvert med tryck, foldrar, affischer, kartor, ritningar, vykort, kopieringstryck, visitkort, broschyrer, årsredovisning, informations- och marknadsmaterial, roll-up, tidningar och magasin.
Tjänsterna omfattar bl.a. förarbeten som till exempel originalgranskning, reproarbete, sättning, skanning och provtryck samt vägleda Beställaren vid val av trycksak, exempelvis gramvikt och format, efterarbete som exempelvis plockning, bigning, falsning, häftning, skärning, ytbehandling, adressering och sortering, packning, digital arkivering för eventuellt omtryck samt leverans av tjänsterna och varorna.