575673-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rullbana 03-21 Kiruna Flygplats
Referensnummer: SDA 2023-01465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal gällande entreprenadarbeten omfattande b l a Markarbeten /Asfaltering/Elarbeten på Kiruna Flygplats.
Omtoppning med nätarmering av Rullbanan och taxibanorna A och B, ca 150 000 m2.
TWY A samt vändplatserna i båda banändorna ska breddas i samband med omtoppningen vilket innebär att även mark- och elarbeten krävs utöver själva omtoppningen av rullbanan.
I entreprenaden ingår även ett antal andra markåtgärder nära banan så som att anlägga en utryckningsväg från brandstationen, att ta bort ett antal gamla militära väganslutningar och uppställningsytor i anslutning till banan.
Entreprenaden kommer pågå under maj-aug 2024, varav flygplatsen kommer att vara avstängd för flygtrafik v.29-30, under dessa veckor kan entreprenören arbeta under hela dygnet, övriga veckor ska arbetena förläggas under kvälls-och nattetid.
Generalentreprenad
Utförande entreprenad i enlighet med AB04
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 58 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförandeentreprenad i enlighet med AB 04, där entreprenören ska agera generalentreprenör.
Entreprenadarbeten omfattar b l a;
Omtoppning med nätarmering av Rullbanan och taxibanorna A och B på Kiruna flygplats, ca 150 000 m2.
TWY A samt vändplatserna i båda banändorna ska breddas i samband med omtoppningen vilket innebär att även mark- och elarbeten ingår.