575676-2019 - ResultatSverige-Gävle: Kontaktlinser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktlinser
Referensnummer: RS 2018/1866
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33731000 Kontaktlinser
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontaktlinser till 7-klövern som i denna upphandling omfattar regionerna i Dalarna, Gävleborg, Sörmland, Uppsala, Värmland, Västmanland och Örebro län.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen