575711-2022 - ResultatSverige-Varberg: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom Projektledning och Byggledning - ROT och Nybyggnation
Referensnummer: KS22/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tekniska konsulttjänster inom Projektledning och Byggledning - ROT och Nybyggnation.
Ytterligare information om upphandlingen finns att tillgå i upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Koder med (*) avser koder som kan komma att kompletteras/justeras av Beställaren.
AUA.2 Orientering om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivaren lämnar sina allra bästa villkor vid anbudsavlämnandet.
AUB.15 Förutsättningar för upphandlingen
AvbrytandeBeställaren förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen om omständigheter inträffar som väsentligen påverkar eller förändrar förutsättningarna för upphandlingens fullföljande. Beställaren förbehåller sig även rätten att avbryta upphandlingen om anbud överskrider budget eller politiska beslut som påverkar förutsättningarna för uppdragets genomförande.
Detta innebär bl. a. att Beställaren har rätt att avbryta upphandlingen om:
endast olämpliga, oacceptabla eller ogiltiga anbud lämnas - brister i upphandlingsdokumentet
bristande konkurrens
om vinnande anbuds prissättning gör att kostnaden förväntas bli oskälig
I enlighet med LOU ska onormalt låga anbud förkastas. Anbudsgivaren ska på uppmaning inkomma med förklaring av sin prissättning inom tre arbetsdagar från en sådan begäran.
Om upphandlingen avbryts kommer samtliga anbudsgivare att underrättas om detta.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på Beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc.
Anbudsgivare får genom TendSign:
• Tillkommande information. • Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com.
Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@mercell.com
Instruktionsfilm finns på: Lämna elektroniskt anbud i Visma TendSign - YouTube