Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lärverktyg för läs- och skrivstöd
Referensnummer: GRF-2022-22543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avsåg ett användarvänligt och lättmanövrerat webbaserat digitalt lärverktyg för läs- och skrivstöd, för användning med Chromebook, lärplatta, PC samt Mac. Tjänsten skulle exempelvis bestå av uppläsning, ordprediktion, ljudstöd vid skrivning, OCR- och rättningsfunktion. Förutom nyttjanderätt till verktyget ingick bland annat installation, utbildning, support och uppdateringar av nya versioner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48510000 Programvara för kommunikation, 48931000 Programvara för utbildning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser upphandla ett användarvänligt och lättmanövrerat webbaserat digitalt lärverktyg för läs- och skrivstöd, för användning med Chromebook, lärplatta, PC samt Mac. Tjänsten ska exempelvis bestå av uppläsning, ordprediktion, ljudstöd vid skrivning, OCR- och rättningsfunktion. Förutom nyttjanderätt till verktyget ingår bland annat installation, utbildning, support och uppdateringar av nya versioner.