575732-2022 - ResultatSverige-Kiruna: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsjour
Referensnummer: 2022/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av fastighetsjour, med fastighetsjour avses att entreprenören utanför ordinarie arbetstid ska avhjälpa akuta fel som uppstår i fastigheterna på ett snabbt, smidigt och ekonomiskt sätt. Syftet med ett snabbt avhjälpande är att undvika större skador samt undanröja risk för följdskador på våra fastigheter samt att upprätthålla en hög servicenivå för våra hyresgäster. Exempel på akuta fel som ska kunna hanteras av fastighetsjouren är: kunna stänga av utströmmande vatten, uppsuga vatten, byta säkringar, låna ut vitvaror, återstarta pumpar och fläktar, ta ut tvättgods ur allmänna tvätt- och torkmaskiner, sanera föroreningar i allmänna utrymmen, åtgärda stopp i vattenlås och WC-stolar, skyddstäcka trasiga glasrutor och dylikt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål, 51543400 Installation av tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kirunabostäder avser att upphandla en entreprenör som ska utföra för fastighetsjour i bolagets egna fastigheter, i Kiruna Näringsfastigheters fastigheter samt i de verksamhetslokaler som Kirunabostäder förvaltar åt Kiruna Kommun och åt LKAB.
Med fastighetsjour avses att entreprenören utanför ordinarie arbetstid ska avhjälpa akuta fel som uppstår i fastigheterna på ett snabbt, smidigt och ekonomiskt sätt.
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko, Riksgränsen.
Omfattning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av fastighetsjour, med fastighetsjour avses att entreprenören utanför ordinarie arbetstid ska avhjälpa akuta fel som uppstår i fastigheterna på ett snabbt, smidigt och ekonomiskt sätt. Syftet med ett snabbt avhjälpande är att undvika större skador samt undanröja risk för följdskador på våra fastigheter samt att upprätthålla en hög servicenivå för våra hyresgäster.Exempel på akuta fel som ska kunna hanteras av fastighetsjouren är: kunna stänga av utströmmande vatten, uppsuga vatten, byta säkringar, låna ut vitvaror, återstarta pumpar och fläktar, ta ut tvättgods ur allmänna tvätt- och torkmaskiner, sanera föroreningar i allmänna utrymmen, åtgärda stopp i vattenlås och WC-stolar, skyddstäcka trasiga glasrutor och dylikt.Beställaren har avtal med annan entreprenör gällande bevakningstjänster samt störningsjour/trygghetsjour detta omfattas därmed inte av detta avtal. Detta avtalsområde omfattar: störningar, låsöppningar, parkeringsövervakning, inbrottslarm, rondering samt låsning och öppningar av lokaler.