Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsstöd 2021
Referensnummer: 2020/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92220000 Televisionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Television AB (SVT) inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av Produktionsstöd. Med produktionsstöd i denna upphandling avses det behov som SVT ibland har i det fall SVT gör tvproduktioner eller andra arrangemang i samband med tv-produktioner på platser eller i lokaler utanför SVTs egna fastigheter eller studios. SVT har ibland behov av tjänster då man hyr in sig externa lokaler.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler, 39200000 Inredning, 55520000 Catering, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 92221000 Tv-produktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen