575821-2020 - ResultatSverige-Malmö: Inspektion av ventilationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK besiktning, rensning samt injustering 2020
Referensnummer: 2020MKB-2861
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser OVK-besiktning, rensning
Samt injustering av ventilationskanaler. I avtalet ingår hela MKBs fastighetsbestånd.
SF0 ALLMÄNT
Med över 24 500 lägenheter och 33 procent av hyresmarknaden är MKB Fastighets AB Malmös ledande bostadsbolag. MKB ägs av Malmö Stad. Idag arbetar drygt 300 personer i företaget.
Avtalet tecknas med en leverantör och omfattar OVK-besiktning samt rensning och injustering av ventilationskanaler. Se Rambeskrivning/Teknisk beskrivning - Omfattning.
Avtalet innebär ingen utfästelse på viss volym av uppdrag varken ekonomiskt eller antalsmässigt från MKBs sida.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331210 Installation av ventilation, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen