575861-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dnr: 2018-00647 Konsultupphandling implementering larm- och säkerhetssystem
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget handlar om att organisera en arbetsgrupp med syfte att utreda och definiera arbetsmoment och processer samt dokumentera rutiner internt inom Sisabs avdelningar samt extern mot nya leverantörer.
Detta för att tydligt instruera och implementera nya leverantörer i det komplexa uppdrag som det innebär att överta ansvar för Sisabs omfattande anläggningsbestånd av säkerhetsanläggningar för brand, utrymning och inbrottslarm.
I uppdraget ingår även att under begränsad tid följa upp avtalsefterlevnad så att alla ingående moment och rutiner sätts från start.
Därefter skall överlämning till en delvis ny organisation ske succesivt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen