575911-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV PERSONAL- OCH LÖNEYSYSTEM
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett leverans-, drift- support- och underhållsavtal av Personal- och lönesystem för Räddningstjänsten Syd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen