575980-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Planeringssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital applikation för produktions- och kapacitetsplanering
Referensnummer: RS/192240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen efterfrågar ett IT-system/tjänst som är molnbaserat enligt SaaS (Software as a Service) och som kan användas på alla nivåer inom hela Region Värmlands Hälso- och sjukvårdsverksamhet.
Uppdraget omfattar tillhandahållande av system, införande inkl. utbildning, förvaltning, nya versioner, underhåll och support samt tillhörande konsulttjänster avseende projektledning, vidareutveckling av applikationer m.m.
Beräknad avtalslängd är 4 år med option om förlängning maximalt 24 månader
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad avtalslängd är 4 år med option om förlängning maximalt 24 månader.
Regionens mål med upphandlingen är att upphandla ett nytt IT-system för produktions- och kapacitetsplanering, för att strategiskt och systematiskt kunna arbeta med verksamhetsplanering i vården inom regionen.
Planeringen ska utgå från patientens behov och bygger således på dess behov av den vård, forskning, utbildning etc. som verksamheten behöver möta enligt sitt uppdrag. Kännedom om vilka behov som finns och vilken kompetens som finns att tillgå, underlättar en översiktlig och långsiktig planering.
Regionen får i och med detta en förbättrad möjlighet att bryta ned de strategiska målen till operativa mål, med mycket större säkerhet. I slutänden skall detta leda till att patienten får rätt vård i rätt tid.