576004-2023 - ResultatSverige-Laholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av Återvinningsstationer
Referensnummer: Samhällsbyggnadsnämnden 2023-000182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar städning och halkbekämpning på återvinningsstationer i Laholms kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor.
Upphandlingens värde
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 2 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Med anledning av att denna typ av tjänst upphandlas för första gången av UM är ovan en grov uppskattning av kommande volym. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop av tjänster från detta avtal görs utifrån UM:s behov. Leverantören förbinder sig att levererar det verkliga behovet.
Upphandlingens maximala värde
Upphandlingens satta takvolym är 3 500 000 SEK.