576077-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Företagshälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård, traditionell
Referensnummer: D.nr. 2023/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun söker en leverantör av traditionell företagshälsovård. Kommunen har ca 4 000 anställda varför tillgänglighet i Vänersborgs tätort är nödvändig. Avtalsstart är planerad i februari 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Vänersborgs kommun samt AB Vänersborgsbostäder har ca 4 000 tillsvidareanställda och visstidsanställda fördelat på kommunstyrelseförvaltning, socialförvaltning, barn- och utbildningsförvaltning, kultur och fritidsförvaltning, samhällsbyggnadsförvaltning samt miljö- och byggnadsförvaltning. Även Vänersborgs kommuns heltidsarvoderade kommunalråd omfattas av företagshälsovårdens upphandlade tjänster.
UM söker en Leverantör av företagshälsovård som täcker det breda behovet av traditionell företagshälsovård. Om Leverantör inte har all efterfrågad kompetens i egen regi kan man använda sig av underleverantörer. Behovet av tjänster kan även komma att förändras under avtalstiden och det är då viktigt att Leverantören kan vara flexibel och möta köparens krav.
Behandlingar/utredningar/bedömningar som påbörjats under nuvarande avtalsperiod kan komma att avslutas med nuvarande Leverantör.
Angivna volymer är bedömningar och kan över- eller underskridas och är ej bindande för de upphandlande enheterna. Leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
UM förbehåller sig rätten att vid specifika ärenden eller utbildningar som kan tangera företagshälsovårdstjänster kunna anlita annan leverantör, tex Aleforsstiftelsen vid missbruksproblematik och viss form av handledning och utbildning om det skulle uppstå.