576079-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Gräsklippare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Robotgräsklippare
Referensnummer: UH-2022-596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16311000 Gräsklippare
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar elektriska robotgräsklippare för professionellt användande inom kommunens olika verksamheter, så som gräsklippning vid fastigheter, gräsklippning på idrottsplatser, gräsklippning i parkmiljö.
De olika användningsområdena ställer olika krav på robotklipparna, varför kommunen har delat upp dem i tre olika typer av robotklippare.
Det totala värdet för upphandlingen uppskattas till ca 8 000 000 SEK under en avtalsperiod på fyra år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris för robotklippare Typ 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16311000 Gräsklippare, 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pris för robotklippare Typ 2
Del nr: 2
Pris för robotklippare Typ 3
Del nr: 3