Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om-, till- och nybyggnation av vattenverk och vattenreservoar med strategisk partnering som arbetsform.
Referensnummer: SBN d.nr: 2021/147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser en strategisk partnering gällande Om-, till- och nybyggnation av vattenverk och vattenreservoar vid Skräcklan och Rörviks vattenverk.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen