Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingen avser byggnads arbeten inom beställarens hyresbestånd i Kalmar
Referensnummer: 2018/2648-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser byggnadsentreprenadarbeten inom beställarens
Hyresbestånd som omfattas av ca 50 000 m2 lokaler, främst universitetslokaler och kontorsfastigheter där merparten är placerad vid universitetskajen i Kalmar. Även återställningsarbete i av förhyrda lokaler som universitetet skall lämna kommer att förekomma i entreprenaden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen