57638-2022 - ÄndringSverige-Vänersborg: Möbler för sjukvårdsändamål
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelfria Läkemedelsskåp
Referensnummer: D.nr:2021/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun vill köpa nyckelfria läkemedelsskåp/medicinskåp. Skåpen ska kunna öppnas med mobiltelefon. Upphandlande myndighet vill kunna begränsa åtkomsten till läkemedel och generera användarhistorik kopplad till låsanvändning.
Syfte
Syftet med upphandlingen är inköp av nyckelfria läkemedelskåp till Vänersborgs kommun. Skåpen ska kunna öppnas med mobiltelefon. Upphandlande myndighet ska kunna begränsa åtkomsten till läkemedel och generera användarhistorik kopplad till låsanvändning.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.