576393-2019 - ResultatSverige-VÅRGÅRDA: Tekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsultjänster – VVS-projektering, arkitekt, el-projektering och projektering för mark, gata och va
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårgårda kommun upphandlar härmed ramavtal för tekniska konsulter inom följande områden:
• Vvs-projektering
• Arkitekt
• El-projektering
• Projektering för mark, gata och va
Upphandlingens syfte är att teckna ett ramavtal inom varje område. Leverantören ska erbjuda flera konsulter som kan ta ett helhetsgrepp kring både större och mindre uppdrag. Ramavtal kommer att tecknas med tre leverantörer inom varje område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen