Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skaderegleringstjänster
Referensnummer: 19/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66519000 Försäkring av tekniska anläggningar, kompletterande försäkringar, skadereglering, skadeavveckling, aktuarietjänster (försäkringsmatematiska) och bärgningsförsäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Serviceförvaltningen genomför för S:t Erik Försäkring upphandling av skaderegleringstjänster.
Beställaren avser att upphandla skadehantering, vilket innefattar skadebesiktning, utredning, skadereglering, rådgivning samt handläggning av försäkringsskador inom egendom, energi, ansvar inkl. personskador, olycksfall och regresser
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66515000 Skadeförsäkringar, 66519400 Skadereglering, 66519500 Skadeavveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen