Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling av Resturang, café, sportsbar och kiosk på Luleå airport
Referensnummer: SDA2020-00838
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska i enlighet med villkoren i detta avtal jämte tillhörande bilagor, driva ett (1) Café med visst kompletterande kiosksortiment samt en (1) yta med restaurang, café, och sportsbar på Luleå airport under perioden som regleras i punkt 6, allt i enlighet med kraven i bilaga 1, Kravspecifikation objekt 1 och bilaga 2 Kravspecifikation objekt 2. Caféet ska servera enklare varma och kalla smörgåsar, fikabröd, samt varma och kalla drycker. Restaurang och sportsbar med café ska servera mat som täcker behovet över hela dagen, amt alkoholhaltiga drycker som öl och vin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen