Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundservice 1:a linje 2024
Referensnummer: D-nr: 1-784-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79342300 Kundservice
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Kundservice 1:a linjen. Kundservice 1:a linjes uppdrag är att ta emot och hantera frågor, synpunkter, reklamationer samt försäljning av biljetter.
I uppdraget ingår att ta emot ärenden i telefon, via chatt, direktmeddelande i sociala medier och fysiskt i Kundcentret. Kundcentret är Västtrafiks fysiska mötesplats för det personliga kundmötet och köp av biljetter. Västtrafik kommer att anvisa en lokal för kanalen Kundcenter där leverantören ska vara hyresgäst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63710000 Kringtjänster för landtransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 63712100 Busstationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen