576477-2021 - PlaneringSverige-Boden: Sportskor
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av träningsskor till rekryter
Referensnummer: FM2021-22766
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18820000 Sportskor
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten tillhandahåller träningsskor till rekryterna. Varje Rekryt får ett par inomhusskor och ett par utomhusskor till ett värde av totalt max 1500 Sek. Träningsskorna ska anändas för att upprätthålla de fysiska kraven. Försvarsmaktens verksamhet är spridd över hela sverige och behovet av en rikstäckande leverantör är därför stort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18820000 Sportskor, 18822000 Gymnastikskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen