576588-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Kust- och närsjöfart
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 9: Sjötransport
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Med ”kustsjöfart” avses i denna upphandling sjöfart mellan svenska hamnar med start- och målpunkt i Sverige, respektive mellan finska hamnar med start- och målpunkt i Finland. Dock med den avgränsningen att inlandssjöfart och trafik som enbart sker i och i direkt anslutning till skärgårdar inte omfattas.
Med ”närsjöfart” avses i denna upphandling sjöfart mellan svenska och europiska hamnar med start- eller målpunkt inom Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen.
Nuts-kod SE Sverige,SE3 Norra Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 50
Ramavtalets löptid
Antal år: 1
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 21 000 000,00 EUR
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sveriges försvarsmakt och Finlands försvarsmakt (”Försvarsmakterna”) inbjuder er härmed att inkomma med ansökan om att delta i upphandling av kust- och närsjöfart enligt nedan.
Denna inbjudan innehåller förutsättningar och krav för att inkomma med en ansökan om att delta i Försvarsmakternas gemensamma upphandling.
Se Inbjudan att ansöka för mer information.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60600000 Transport på vattenvägar, 60610000 Färjetransport, 60640000 Sjöfartstjänster, 60650000 Uthyrning av utrustning för sjötransport med besättning, 63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Försvarsmakterna äger rätt, men är inte skyldig, att förlänga ramavtalets avtalsperiod på oförändrade villkor som längst 72 månader. Sådan förlängning får ske flera gånger och ska göras skriftligen minst 1 månad innan ramavtalet annars skulle ha upphört.