Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Schaktfri förläggning stora rördimensioner
Referensnummer: 17-0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231110 Rörläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Om- och nyläggningar av fjärrvärme- och fjärrkylaledningar, delvis av större dimensioner, kommer att behöva utföras med schaktfria metoder i Göteborg de kommande åren. Därav upphandlng av ramavtal som avser rörförläggningar av större dimensioner med schaktfria metoder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112400 Grävning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för schaktfri förläggning av rör i stora dimensioner.