576626-2023 - ÄndringSverige-Vänersborg: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling av läkemedel med substansen ekulizumab för Sveriges regioner
Referensnummer: RS 2023-03551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser intravenösa läkemedel med substansen ekulizumab (L04AA25) för succesiva leveranser till Sveriges regioner. Upphandlingen genomförs av VGR genom befullmäktigande av samtliga övriga regioner i Sverige.