576650-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Hårdvara
Referensnummer: SK2021-0349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollentuna kommer i denna upphandling sammanfoga två hårdvaruupphandlingar (EDU & ADM) till en och samma upphandling, dock uppdelat på två olika delområden med två olika tilldelningsbeslut.
Det innebär att upphandlingen har delområdena separerade från varandra, vilket resulterar i två olika tilldelningar och två olika avtal med potentiellt två olika Anbudsgivare. Processen kommer därmed ske samtidigt och vissa delar av upphandlingsdokumenten blir gemensamma för delområdena.
EDU
Sollentuna kommun inbjuder härmed till anbudsgivning för ramavtal avseende inköp av IT­utrustning för skolans verksamhet inom Sollentuna kommun. Sollentuna Kommun har för avsikt att upphandla ramavtal för IT­utrustning enligt upphandlingsdokumentets specifikation. Sollentuna Kommun har idag ca 15.000 datorer i skolornas nätverk.
Upphandlingen omfattar helhetslösningar med köp av Hårdvara och Övrig utrustning avsedda för pedagogisk verksamhet (t. ex. skolor och förskolor). Med helhetslösning inräknas komplett leverans av Hårdvara och service och support samt alla övriga insatser som efterfrågas av Sollentuna kommun för att levererad helhetslösning ska fungera och kunna användas i skolverksamheten.
ADM
Sollentuna kommun inbjuder härmed till anbudsgivning för ramavtal avseende inköp av IT¬-utrustning för den administrativa verksamheten. Sollentuna Kommun har för avsikt att upphandla ramavtal för IT¬-utrustning enligt upphandlingsdokumentets specifikation. Sollentuna Kommun har idag ca 1000 datorer inom det administrativa nätverket.
Upphandlingen omfattar helhetslösningar med köp av Hårdvara och Övrig utrustning avsedda för administrativ verksamhet. Med helhetslösning inräknas komplett leverans av Hårdvara och service och support samt alla övriga insatser som efterfrågas av Sollentuna kommun för att levererad helhetslösning ska fungera och kunna användas inom den administrativa verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 88 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen