Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 3.2.1-2021-7975
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Migrationsverkets samlade behov av arbetskläder och personlig skyddsutrustning (inklusive skor) till personal inom Migrationsverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18141000 Arbetshandskar, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Migrationsverkets samlade behov av arbetskläder och personlig skyddsutrustning (inklusive skor) till personal inom Migrationsverket. Sortimentet ska vara väl anpassat för Migrationsverkets behov och för alla årstider samt såväl som för utomhusbruk och inomhusbruk.