Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala läkemedelsfördelare
Referensnummer: 2021/00024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora- samt Orsa kommun inbjuder till upphandling av hyra av läkemedelsfördelare för dosdispenserade läkemedel. Läkemedelsfördelarna ska vara digitala, dvs. ha ett webbaserat administrationssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen